Nemulțumiri în rândul profesorilor din Sibiu privind creșterea normei didactice
Written by Radio Medias 725 on 7 iulie 2025
Profesorii din Sibiu critică decizia Guvernului de a crește cu două ore săptămânal norma didactică, considerând-o inoportună și aplicată în perioada nepotrivită înainte de titularizare și mobilitatea cadrelor didactice.
Ei semnalează dificultăți în repartizarea orelor și riscul pierderii unor posturi. Sindicatul avertizează că impactul va fi vizibil din anul școlar 2025–2026 și pregătesc forme de protest.
Tagged as Radio Mediaș