8.000 de puieți plantați la Copșa Mică

Written by on 8 aprilie 2026

Zilele trecute a avut loc la Copșa Mică, o amplă acțiune de plantare organizată de Asociația „Cu Verdele-n SUS”, în parteneriat cu primăria orașului.

Acțiunea s-a desfășurat în zona Târnăvioara, în apropierea unei porțiuni din traseul Via Transilvanica, pe un teren afectat de activitatea umană și de o calamitate naturală.

Cu sprijinul GLS România și al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, voluntarii au plantat aproximativ 8.000 de puieți de salcâm și vișin sălbatic.

Inițiativa își propune să transforme terenul degradat într-o mică pădure și să contribuie la refacerea mediului în zonă.

Tagged as

Current track

Title

Artist

Background